на Головну сторінку бібліотеки На першу сторінку Електронної бібліотеки творів Лесі Українки

 
 Біографія
 
 Твори
1Вірші
2Поеми
3Драматичні твори
2Інші твори
3Переклади
 
 Фольклорні записи
 
 Листи
 
 Фотогалерея
 
 Статті
 

Великі роздоріжжя

Твори Лесі Українки на теми Ветхого завіту та історії християнства

На даній сторінці я вперше у практиці видання творів Лесі Українки пропоную читачам читати їх у порядку біблійної історії та історії християнства.

Леся Українка досконало знала Біблію, і для неї не було ніякої проблеми у стилізації свого письма під священні книги чи у вплетенні біблійних цитат у свій текст. Пропонована підбірка творів складає неначе паралель канонічним біблійним текстам, формуючи своєрідний український канон.

Назва «Великі роздоріжжя» належить Лесі Українці. Розпочинаючи роботу над трагедією «Руфін і Прісцілла», вона на першій сторінці чорнового автографу написала : «Великі роздоріжжя. Драматична поема в двох образах. Образ перший. Руфін і Прісцілла». Цей другий образ так і не був написаний (адже він передбачав інщу п'ятиактну трагедію !), але цілий корпус творів Лесі Українки до певної міри може слугувати заміною другого образу.

Отже, «Великі роздоріжжя» – це історія нової ідеї від її зародження, розвитку, опанування масами, перетворення на матеріальну силу – аж до перетворення її на стару ідею, коли адепти нової ідеї, запанувавши у суспільстві, починають винищувати своїх ворогів тими самими методами, якими діяли вороги (аж до перетворення мучеників ідеї на мучителів в ім'я ідеї).

Читаючи ці твори, слід пам'ятати про звичний для Лесі Українки прийом подвійного дна, коли на першому дні лежать події біблійної чи християнської історії, а на другому – проблеми революційною боротьби за визволення України. Тому Єрусалим в цих творах – не тільки місто у Палестині, а ще й незалежна Україна, Вавілон – також не тільки місто на Євфраті, але також імперія; ідея християнства – не тільки те, що проповідував Христос, а ще й ідея революційної боротьби проти гнобителів.

Програма циклу

Пророк

І ти колись боролась, мов Ізраїль

Ізраїль у Єгипті

В дому роботи, в країні неволі

У пустині

Ізраїль у Палестині

Самсон

Саул

Дочка Ієфая

Ізраїль у Вавілоні

Єврейська мелодія

Як Ізраїль діставсь ворогам у полон...

Єреміє, зловісний пророче в залізнім ярмі!

Вавілонський полон

На руїнах

Приход месії

Прокляття Рахілі

Жертва

Одержима

Що дасть нам силу?

На полі крові

Йоганна, жінка Хусова

Піднесення християнства

В катакомбах

Руфін і Прісцілла

Адвокат Мартіан

[На передмісті Александрії живе сім’я грецька…]

Занепад християнства

Було се за часів святої Германдади

Три хвилини

Останні часи

Коли вже зачепили сі питання (віршований виклад символу віри)

Якби я знав, що їм нема рятунку... (тільки атеїсти справді вірять у бога)

Сон (апокаліптичний вірш)