на Головну сторінку бібліотеки На першу сторінку Електронної бібліотеки творів Лесі Українки

 
 Біографія
 
 Твори
1Вірші
2Поеми
3Драматичні твори
2Інші твори
3Переклади
 
 Фольклорні записи
 
 Листи
 
 Фотогалерея
 
 Статті
 

Листи Лесі Українки

До М. П. Косача

Травень 1888 р. Колодяжне

Милий Миша!

Давно збираюсь до тебе писать, та все якось не зберусь; оце ще недавно щось на мене було напало та ще й досі не пройшло, розпухло було горло і весь рот, так що не можна було ні їсти нічого твердого, і навіть говорити було погано, та тепер уже нічого – проходить, принаймні добре, що не заразливе, а то я боялась, щоб не позаражувать часом наших.

Наші «хрущі», як ти їх звеш, усі здорові, окрім Коха, про котрого тобі пише мама. Настоящих хрущів у нас на деревах було багацько, так що Ліля з Марисею гарцями збирали і топили, але тепер їх поприбивав град, що недавно йшов, але сам град багато нашкодив, бо пооббивав цвіт на деревах, дуже поприбивав огороди і збіжжя і в Любитові багацько вікон повибивав.

Як ішов град, то Кох злякався, плакав і кричав: «Бе досць!» О «явлениях» природи Кох має своє поняття, так: грім гримить – то хрущ гуде (певно, через те, що під каштаном хрущі завжди дуже голосно гудуть); хмари – дим; що град листя позбивав, то Кох думає, що то курка поїла, вітер – що то Ліля дмухає, і т. д.

Ліля дуже зраділа, як почула, що ти їй купив Шекспіра, і сказала, що тебе любить; як ми прочитали твоє питання про її учіння – вона незабаром попросила у мами бумаги на тетрадь для диктовки. Хотіла б я знати, од чого ти вибрав для Лілі іменно Шекспіра?

Прочитала я «Власть тьмы», чудна драма, дуже багато страхів, і, вже правда, язик настоящий, хоч, наприклад, Воскресенські сердяться і кажуть, що таким язиком ніхто не говорить.

Новостей у нас ніяких таких нема, – як приїде папа з свого подоріжжя, то вже, певне, привезе їх. Прощай, цілую тебе, пиши про свої екзамени.

Твоя Леся


Примітки

Джерело : Леся Українка. Зібрання творів у 12 тт. – К. : Наукова думка, 1978 р., т. 10, с. 21 – 22.

Вперше надруковано у вид.: Твори в 5-ти т., т. 5, с. 8 – 9.

Подається за автографом (ф. 2, № 77).

Датується на підставі згадки про хрущів (травень) та драму Л. М. Толстого «Власть тьмы», яку Леся Українка читала в 1888 p., про що свідчить попередній лист.

Любитів – село на Волині поблизу Колодяжного, тепер Ковельського району Волинської області.

Воскресенські – знайомі Косачів у с. Колодяжяе. Докладніших відомостей немає.


Попередній лист      Всі листи      Наступний лист